Generalforsamling i en tid med restriktioner
Vi nærmer os den tid på året, hvor de fleste foreninger står foran at skulle indkalde til den årlige generalforsamling.
Forsamlingsforbuddet på 5 personer, som gælder frem til og med den 7. februar samt forsamlingsforbuddet på 10 personer som gælder frem til og med 28. februar 2021, skaber udfordring for afvikling af generalforsamlinger.
Skal I til at planlægge jeres generalforsamling, bør I derfor overveje hvorledes denne kan gennemføres i en coronatid
Kulturområdet kan i forbindelse med ændringen af forsamlingsforbuddet anbefale disse gode råd:
DGI: Generalforsamling efter 6. januar i 2021 i lyset af coronarestriktioner,
Center for Frivilligt socialt arbejde: Gode råd om foreningsdrift, økonomi og generalforsamlinger under corona,
DIF Generalforsamlinger og repræsentskabsmøder
De tre organisattioner har alle anbefalinger til jeres kommende generalforsamlinger.
Såfremt I ønsker at gennemføre en generalforsamling virtuelt, kan I eventuelt blive inspirerede af jeres landsorganisationer eller bl.a. se:
Hold en god generalforsamling på Teams
Regnskaber for 2020
Indsendelse af tilskudsregnskaber for 2020 udsættes med 1. måned, således at generalforsamlingerne forhåbentlig er blevet afholdt. Fristerne er følgende:
Tilskudsregnskaber for voksenundervisning: 30 april 2021
Tilskudsregnskaber for aktivitetstilskud og lokaletilskud 15.juni 2021.
Hold dig evt. orienteret på www.rudersdal.dk/corona